Ráda bych se s vámi podělila o informace, které jsem nashromáždila během péče o mámu. A protože jsou doplňky stravy drahé, nakupuji většinu produkty v sypké formě a plním je sama do nakoupených želatinových kapslí velikosti 00. Některé přidávám do spací čokolády, jiné přidávám do ranního nápoje z matchy a ty nakapslované s babi užíváme.

Pokud mi pomůžete seznam doplnit o věci, se kterými máte zkušenost, budu moc ráda. 

Vitamín E – u mírné formy alzheimera, může pravidelné užívání zpomalit zhoršování stavu pacientů. 

Panenský olivový olej – obsahuje složku zvanou oleocanthal, která prý dokáže měnit strukturu toxických bílkovin ADDL v mozku. 

Ryby – především losos, pstruh a sardinky, jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které pomáhají zvýšení mozkové aktivity a jsou důležité k vytváření mozkových nervových buněk.

Káva – pravidelné pití kávy je díky vysokému obsahu antioxidantů spojeno s nižším rizikem vzniku neurologických onemocnění. 

Borůvky – flavonoidy obsažené v těchto plodech podporují regeneraci mozkových buněk a zlepšují jak dlouhodobou, tak i krátkodobou paměť. 

Kurkuma – kurkumin zejména v kombinaci s piperinem (pepř) může vyčistit amyloidní plaky, které jsou charakteristickým znakem alzheimera . 

Zinek – zásadní prvek pro nervový systém. Nedostatek zinku bývá příčinou mnoha neurologických stavů. 

Měď – mozek ji potřebuje k řízení nervových signálů. 

Železo – nedostatek způsobuje tzv. mozkovou mlhu a narušení funkcí mozku (zhoršení paměti a schopnosti učení) 

Hořká čokoláda – Hořká čokoláda a kakaový prášek obsahují hned několik sloučenin, které podporují mozkovou aktivitu. Zejména jsou to flavonoidy, kofein a antioxidanty.

Glukóza (hroznový cukr)  – palivo pro mozkovou činnost. Mozek si neumí vytvářet zásoby energie, proto vyžaduje její neustálý příjem.

Kyslík – Nedostatek kyslíku postihuje jako první nervový systém. Při mírném nedostatku pociťujeme slabost, či chvilkovou nepozornost. Trvá-li nedostatek kyslíku déle, nastávají poruchy logického myšlení, krátkodobé paměti a smyslů, zejména zraku, poruchy hybnosti, ad.

Vitamin B9 (kyselina listová) – je důležitý pro nervovou soustavu a dělení buněk. 

Gotu kola – pozitivní vliv na zlepšení koncentrace, posílení paměti a schopnosti učit se.

Brahmi – posiluje paměť, přispívá k lepší funkci mozkového centra pro soustředění a již zmíněnou paměť.

Jablka – podporuje kognitivní funkce mozku v čele s pamětí 

Ginko biloba – pozitivní účinky na paměť díky tomu, že rozšiřuje cévy a podporuje krevní oběh

Vaječné žloutky – jsou nejbohatším zdrojem cholinu. Je to základní látka pro dobrou funkci mozku. Působí jako prevence šedého zákalu. 

Lecitin – dokáže v krevním oběhu rozpouštět škodlivý LDL cholesterol.Lecitin obsahuje cholin, který se v našem těle přemění na acetylcholin, který přenáší v mozku impulsy mezi nervovými buňkami. Patří mezi několik málo látek, které jsou schopny proniknout bariérou mezi krevním řečištěm a mozkovou tkání a tím usnadňují přístup látek přímo k mozkovým buňkám. 

Taurin – Podporuje činnost mozku, srdce a zlepšuje koncentraci, účastní se metabolických procesů v mozku, kde ovlivňuje uvolňování neurotransmiterů, tak je stimulantem nervové činnosti a urychluje přenos nervového vzruchuTaurin ochraňuje mozek před neurotoxickým působením jiných aminokyselin, jako jsou zejména glutamát a kyselina asparagová (aspartát). Chrání tak nervové buňky před poškozením. 

Hořčík – Hořčík potřebuje každá naše buňka. Podílí se totiž na enzymatických reakcích znamenajících produkci energie v těle. Proto je hořčík důležitý pro naše svaly a jejich kontrakce, stejně tak i pro přenos nervových vzruchů. Je nezbytný pro funkce jako je učení a paměť. Nízké hladiny hořčíku jsou spojeny s mnoha neurologickými chorobami, včetně migrény, deprese a epilepsie 

Železo – podílí se na transportu kyslíku k buňkám a jeho přínos pro lidský organismus je tak klíčový.

Ceylonská skořice – brzdí nástup choroby

Voda – je důležitá pro každou buňku v těle. Mozek je ze 75% tvořen vodou. Nedostatek zhoršuje náladu, ospalost, únavu, elán, bdělost a prohlubuje zmatenost. Studená voda se vstřebává o 20% rychleji.

Napsat komentář